Do czego wykorzystywany jest piasek?

Piasek jest kruszywem naturalnym pochodzenia mineralnego otrzymywanym w wyniku erozji skał. Prościej rzecz ujmując jest to luźna skała osadowa. Piasek do celów gospodarczych wydobywany jest metodą odkrywkową w kopalniach zwanych żwirowniami i piaskowniami, a stamtąd przewożone prosto do składu kruszywa. Wykorzystywane jest przede wszystkim w budownictwie do zapraw murarskich, betonów, podsypek, wyrównywania terenu, a także do wyrobu szkła.

Do przygotowania betonu wykorzystywany jest piasek płukany, czyli oczyszczony. Starannie wypłukany o wysokiej zawartości krzemionki dodany do mieszanki sprawia, że nabiera ona odpowiedniej konsystencji. Betonowe konstrukcje są wytrzymałe i trwałe. Dodaje się go również do wylewek i posadzek maszynowych.

Inny rodzaj piasku to m. in. piasek kwarcowy odporny na różne czynniki zewnętrzne, dlatego wykorzystywany jest w budowie dróg, a zasypowy sprawdza się jako stabilizator fundamentów.

Nasz skład kruszywa znajdujący się w Rybniku oferuje zarówno piasek płukany jak i niepłukany, który można wykorzystać do podsypania gruntu np. pod kostkę brukową. Piasek doskonale nada się również jako wypełniacz piaskownicy naszych milusińskich.

Call Now Button